Bilgi Bankası

Alan adının seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?
Paylaşım Tarihi: 08.12.17

1. Konu belirleyin.

Öncelikle açacağınız sitenin konusunu belirleyin. Örneğin yemek tariflerini paylaşacağınız bir web sitesi yapmayı düşünüyorsanız ve arama motorlarında da yemek tarifleri kelimesinde çıkmak istiyorsanız alan adının içerisinde yemek tarifleri kelimeleri geçmelidir. Alan adı seçerken yaratıcı olun ve akıllıca davranın. Bu sizi arama motorlarında üste çıkaracaktır.

 2. Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olsun.

Kullanıcıların tekrar siteye girmesi için akılda kalması çok önemlidir. Bu da alan adının kısa olması ve yaratıcı olmasından geçer. Kısa ve öz olsun. Mümkünse 13-15 karakteri geçmesin.

3. Gerekmedikçe – kullanmayın.

Alan adı alırken tire (-) kullanmamaya çalışın. Bitişik olması daha sağlıklı olacaktır.

4. Anahtar kelime analizi yapın.

Google arama trendlerini kullanın: Google arama trendlerine kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri yazarak ne kadar arama hacmine sahip olduğunu görebilirsiniz.
Google tahminlerinden yararlanın: Google arama motoruna anahtar kelime yazmaya başladığınızda arama kutusunun hemen altında çok aranan tahminleri gösterecektir. Bunları dikkate alın.

5. Uzantı seçimini doğru yapın.

Genelde domain seçimi yaparken.com uzantı seçilir. Bunun sebebi de markalaşmaya çalışıyorsunuz ve bazı kullanıcılar sitelere girerken CTRL + Enter ile otomatik domain uzantısı doldurmayı kullanıyor. Siz.ne .org gibi farklı uzantılarla açtığınızda doğal olarak sıkıntı çıkacaktır.

Eğer yerel, ulusal bir şirket veya kurum iseniz .com uzantı ilk tercihiniz olabilir. Ancak daha farklı işler yapmak istiyorsanız çok değişik uzantılar ile de markalaşabilirsiniz. Özellikle sonyıllarda alışık olmadığımız uzantılar ile adından sıkça bahsettiğimiz girişimler mevcuttur. Son dönemde .io, .co, .me gibi uzantılara sahip bir çok girişim ciddi değerlemeler ile yatırım almakta ve büyümekte olan markalar olarak yola devam etmektedirler.