Sık Sorulan Sorular

Matbaa

Bastırmak istediğim tasarım baskı kriterlerine uygun mu ?

Ofset baskıya gönderilecek bir tasarımda, tasarladığınız dosyanın renk kodu cmyk ve çözünürlüğü en az 300 dpı olmalıdır. Dosya uzantısı ise pdf veya tıff olmalıdır. Diğer işlerde özel bir yazı kullanılmışsa yazılar convert edilmelidir.

YORUM MATBAACILIK’tan ajans hizmeti alabilirmiyim ?

Evet ajans hizmeti alabilirsiniz. İstenen projenin özelliklerine göre fiyat teklifimiz hazırlanarak tarafınıza iletilir. Teklif onaylandıktan sonra gerekli materyaller (metin, görsel vb. ) müşterimizden teslim alınır ve istenen tasarımlar bitiş tarihine sadık kalınarak hazırlanır. Tasarımların onayını müteakip baskıları yapılır.

YORUM MATBAACILIK bünyesinde yer alan hizmetler nelerdir ?

Tasarım aşamasından bitmiş ürün noktasına dek çok geniş yelpazede ihtiyaçlarınıza cevap verilir.

Ofset baskı hazırlık aşamaları nelerdir ?

*Dosyanızın renk kodu cmyk ve çözünürlüğü en az 300 dpı olmalıdır.

* İnce siyah yazılar ve çizgiler tek renkten oluşmalı ve renkli zemin üzerindeyse overprint fonksiyonu aktif hale getirilmelidir.

* Kesim paylarına dikkat edilmelidir.

* Baskıya gönderilen dosyaların formatı pdf veya tiff olmalıdır.

* Yazılar convertlenmelidir.

* Çalışmalarda ekranda görülen renklerin baskıda doğrulukla çıkabilmesi için ; çalışmalar renk kalibrasyonu yapılmış bilgisayarlarda hazırlanmalıdır.

RGB Nedir?

RGB ; ( r ) red ( kırmızı ), ( g ) green ( yeşil ) ve ( b )blue ( mavi ) kelimelerinin kısaltılmasıdır. RGB modelinde bu üç rengin karışımından tüm renkler oluşur. Dijital kameralar, tarayıcılar ve monitörler bu renk modelini kullanılır.

CMYK Nedir?

CMYK; ( c ) cyan , ( m ) magenta , ( y ) yellow , ( b ) black , kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Bu renkler baskıda 4 temel renktir. Bunların dışında özel renk kullanılmak istenirse Pantone kataloglarından seçim yapılarak ek renkler elde edilebilir.

PANTONE Baskı Nedir?

PANTONE BASKI ; matbaacılıkta kullanılan bir renk sistemidir. Bu sistemi kullanarak dünyanın neresinde olsanız aynı sonucu elde edebilirsiniz. Pantone renkleri ayrıca katalog şeklinde basılmış halde bulunur. Katalogdan beğendiniz rengin altındaki kodu alıp hazırladığınız tasarımda basılmasını istediğiniz yerle ilişkilendirerek Pantone rengini kullanabilirsiniz.

Matbaacılığın Tarihi Nedir ?

Başlangıç: Doğu Asya

Matbaanın ilk kez kullanılması Uzakdoğu’da başlamıştır. İlk matbaa, ağaç oyma tekniği kullanarak, M.S. 593’te Çin’de kurulmuş, ilk basılı gazete de M.S. 700’de Pekin’de çıkmıştır. 8. yüzyılda Japonya’da baskı yapıldığı, İmparatoriçe Shotoko’nun Budizm’in kutsal metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle bastırdığı bilinmektedir. Bilinen en eski eksiksiz basma kitap olan Tianemmen ruloları Çin’de 868’de basılmıştır. İlk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı da 1040 yıllarında Pi Sheng adında bir Çinlinin porselenden harfler kullanarak denediği söylenmişti.

Batıya doğru yayılma

Tun-Huang mağarasındaki buluntular, matbaayı Çinlilerden alan Uygurların 9. yüzyıldan itibaren baskı yaptığını göstermektedir. Öte yandan, Çin’den mi geldiği yoksa bağımsız mı geliştirildiği bilinmese de, Mısır’da 4. yüzyıldan itibaren kumaş üzerine ağaç oyma kalıplarla baskı yapılmaktaydı. Aynı teknikle Arapça metinlerin basılması 9. ve 10 yüzyıllarda gene Mısır’da başlamıştır.

Avrupa ve modern matbaacılığın doğuşu

Avrupa’da ağaç oyma kumaş baskısını İslam dünyasından alarak başlamıştır. Özellikle 15. yüzyılda Avrupa’da matbaacılığın üssü olan Hollanda’da basım tekniği çok gelişmiştir. O dönemde hattatlarca yazılan ve hakkaklarca kazılan tahta kalıpların yanı sıra Harlem kentinde ilk kez tek tek harflerle baskı denemelerini 1430 yılında Lourens Janszoon Coster’in yaptığı sanılmaktadır.

Nihayet 1450’de Johannes Gutenberg, ortağı Fust ile birlikte Almanya’nın Mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini bulmuş ve matbaa uygulamıştır. Gutenberg’in üretimi, özellikle de 1455’de bastığı İncil, yüksek kalitesi ve ucuz fiyatıyla kısa sürede başarılı olmuş, yeni buluş Avrupa’dan başlayarak tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Daha sonra tipo baskı olarak adlandırdığımız bu matbaa tekniği sanayi devrimiyle doğan modern baskı makinalarının ve matbaacılık endüstrisinin temeli olmuş ve 20. yüzyıl sonlarına kadar gelmiştir.

Osmanlı Döneminde matbaacılığın doğuşu

Osmanlı İmparatorluğunun ilk matbaası daha 1493 yılında, İbrahim Müteferrika’dan 234 yıl önce, İspanyol göçmeni David ve Samuel İbn Nahmias Kardeşler tarafından kuruldu. İlk kitap, Yakup ben Asher’in Arba’ah Turim eseri 13 Aralık 1493’te basıldı. İtalik hurufatı, sayfa düzeni, folyo işaretleme tekniği, metin başının büyük harfle belirtilmesi gibi yenilikleri matbaa sanatına kazandıranlar da 1530’da İtalya yolu ile İstanbul’a gelip yerleşen Sonsino ailesidir.

Matbaacılıkta Kullanılan Teknikler Nelerdir ?

Baskı yüzeyinin düz tabaka ya da rulo kâğıt (rotatif) dışında, matbaacılıkta kullanılan temel baskı yöntemleri şunlardır:

• Ofset baskı

• Tipo baskı ya da yüksek baskı (günümüzde işlevini yitirmiştir)

• Tifdruk ve flekso baskı (ambalaj özellikle fotopolimer yüzeylerin baskısı)

• Serigrafi baskı (kâğıt, seramik, tekstil vb. yüzeyler)

• Anagram baskı

• Hologram

• Tampon

Ofset Baskı Nedir ?

Ofset baskı, 1904 yılında, Amerikalı Ira W. Rubel tarafından bulunmuş, genellikle (teneke ofset hariç) kâğıt yüzeyine baskıda kullanılan baskı tekniği. Günümüzde kitapların, gazetelerin, dergilerin, broşürlerin, faturaların, kartvizitlerin ve karton ambalajların basımında kullanılır.

Ofset ismi dilimize ingilizce de “OFF-SET” kelimesinden geçmiştir. Sırasıyla Mürekkebin endirek yolla kauçuk vasıtasıyla kağıda geçmesi demektir. Her türlü belli gramaja kadar kağıt nevi materyal üzerine baskı sonucu alması mümkündür.

Ofset Baskı Makinasının Kesiti

Ofset sistemi aslında taş baskı sistemine benzer, ancak kalıp üzerindeki yükseklik farklarından yararlanmaz. Kalıp yüzeyi düzdür. (Yüzey üzerinde çok küçük bir emülsiyon tabakası kalınlığı farkı vardır ancak bu kalınlık görüntü oluşturmada etkin değildir) Kalıp yüzeyinde emilsiyon olan yani basılacak alanlar ve emilsüyon olamayan basılmayacak alanlar vardır. İş olan yani basılacak alanlar emilsüyon tabakasıyla kaplıdır. İş olmayan alanlarda ise emilsüyon tabakası yoktur. İş olan yerler mürekkebi, iş olmayan yerler ise gren çukuru denilen mikrometrik gözenekler ile suyu tutar. Burada su ve mürekkebin birbirine karışmaması prensibinden faydalanılır. Böylelikle iş olan yerlerde bulunan mürekkep baskıyı gerçekleştirir. Diğer boş alanlarda gren çukurları su ile dolu olduğu için mürekkebi iter ve o bölgeler baskı uygulayamaz.

Kalıp hazırlama

Günümüzde artık kalıp aşamasında ara eleman olan film ve aydınger kalkmış ve dolaysız olan bilgisayardan kalıba pozlandırma Computer to Plate (CTP) tekniği kullanılmaktadır.

Ofset baskı için kalıp hazırlamanın temel mantığı, baskı yapılacak alanların görüntüsünün kalıp üzerine aktarılmasıdır. Filim kullanılan sistemlerde: Bu işlem için kullanılan filmde basılacak alanlar ışığı geçirmeyecek şekildedir. Baskı sırasında mürekkep tutmayacak alanlar ise şeffaftır ve pozlama ile ışığa maruz kalırlar. Alüminyum kalıpta ışıktan etkilenen alanlar çürüyerek banyo sırasında atılırlar. Bu alanlarda suyu tutan gözenekler (gren çukurları) açılır.

Ofset Baskı sisteminde suyun boş alanlarda tutunmasının nedeni; bu bölgelerin üzerinde suyu tutan mikro gözeneklerin olmasıdır. Mürekkebin tutunduğu alanlar ise son derece düzdür ve bu yüzeyde su tutunamaz.

Ofset baskı sisteminde üç silindir vardır. Bunlar kalıp silindiri, Blanket silindiri ve Baskı silindiridir. Kalıp kazanın üzerinde kalıp bulunur. Kalıp döndükçe mürekkep ve nemlendirme merdaneleriyle temas eder. Kalıp üzerinde görüntü düzdür. Blanket merdanesi üzerinde esnek kauçuk bulunur. Baskı, kalıbın baskı materyaline değil kauçuğun baskı materyaline temasıyla sağlanır. Kauçuk üzerinde görüntü terstir. Baskı materyali blanket ve baskı kazanları arasından geçer ve baskı gerçekleşir.

Tipo Baskı Nedir ?

Tipo baskı metal harflerle yapılan yüksek baskıya denir. Uzun ve zahmetli bir baskı hazırlık süreci gerektirir. Metal harflerin tek tek sayfa oluşturacak bir biçimde düzenlenmesi yöntemi kullanılır. Baskı hazırlık işlemi her ne kadar gelişim göstermiş olsa da günümüz masaüstü yayıncılık sisteminin sağladığı imkânlardan çok uzaktır. Tipo baskıda iki silindir bulunur. Bunlardan biri kalıp silindiri, diğeri baskı silindiridir. Direkt baskı sistemidir yani kalıp üzerindeki görüntü direkt baskı materyaline aktarılır. Kalıp üzerindeki yüksek kısımlar mürekkebi alırken, alçakta kalan kısımlar mürekkebi almaz. Yüksekte kalan kısımlar baskıyı gerçekleştirir. (Patates baskısına benzer) Kalıp üzerindeki görüntü terstir.

Günümüzde kullanımı önemli oranda bırakılmıştır. Ender olarak, kartvizit, fatura ve özel koleksiyon yayınların basımında kullanılır. Tipo baskı makinaları daha çok matbaacılığa; kesim, gofre, numaratör baskı, piliyaj-perforaj başka alanlarda hizmet eder.

Tifdruk Baskı Nedir ?

Tifdruk, matbaacılıkta kullanılan temel baskı tekniklerinden biridir. Almanca Tiefdruck (derin baskı) sözcüğünden gelmektedir. İngilizcede ise bu tekniğe Intaglio printmaking veya Rotogravure adı verilmektedir. Tifdruk tekniğini Türkçede en iyi karşılayan tanımlama ise çukur baskı tekniğidir.

Dünyada en yaygın baskı sistemi olan Ofset baskı sisteminin aksine, Tifdruk baskıda kabartma klişe yerine oyma klişe kullanılmaktadır. Mürekkep klişe üzerinde farklı derinliklerde oyulmuş deliklere doldurulduktan sonra baskı ortamına aktarılmaktadır. Yine ofset baskının aksine kıvamlı mürekkepler yerine akışkanlığı yüksek çabuk buharlaşan sıvı mürekkepler kullanılır.

Genelde bakır veya çinko silindirik klişeler üzerine açılan oyuklar hem çok küçük hem de farklı derinlikte oldukları için ofset baskıya oranla çok daha titiz ve temiz bir çalışma gerektirir. Çok özel kâğıtlar gerektirdiği için de daha masraflı bir tekniktir. Geçmişte kaliteli dergilerin, kumaş ve duvar kâğıtlarının basımında kullanılmıştı. Günümüzde posta pulları, bazı banknotlar ve hisse senetlerinin basımında kullanılmaktadır.

Tifdruk baskı sisteminin en önemli özelliği net, yumuşak ve her kopyası birbirinin tam benzeri baskılar vermesidir. Ayrıca kalitesini bozmadan yüksek tirajlı baskı yapabilmesi nedeniyle yoğun baskılarda tercih edilmektedir.

 

Klişe üzerinde oyuklar oluşturuluyor. Bu resimde kabaca gösterilen oyuklar mikroskobik boyutlarda olabilirler.

Klişe mürekkeple kaplanır.

Fazla mürekkep klişe üzerinden sıyrılır, sadece oyukların içinde mürekkep kalır.

Kağıt klişe üzerine konarak ağır bir silindirle preslenir.

Kağıt kaldırıldığında oyuklardaki mürekkep kağıda aktarılmış olur.

 

Serigrafi Baskı Nedir ?

Serigrafi, bir seri baskı yapma şeklidir. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşının foto film emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.

Serigrafi baskı her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır. Elektroniğin bel kemiğidir. Serigrafi sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda serigrafi endüstrinin olmazsa olmazları arasına girmiştir.

Modern Matbaacılıkta İş Akışı Nedir ?

Kısaca matbaacılık denilen karmaşık süreç, farklı teknolojilere ait çok sayıda işlemden oluşur. Uluslararası bir sektörel konsorsiyum olan cip4 tarafından hazırlanan JDF (Job Definition Format) iş tanımlama standardı kapsamında yüzden fazla işlem tanımlanmış, bunlar da geleneksel eğilime uygun olarak baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası şeklinde üç alt süreçte toplanmıştır.

Baskı öncesi

Öncelikle basılacak işin tasarımı yapılır. Bu aşamada yazıların ve fotoğrafların bilgisayara aktarılması gerekir. Bilgisayara aktarılan görsel öğeler mizanpaj yazılımında bir araya getirilerek baskıya uygun tasarım oluşturulur. Bilgisayar yardımıyla yapılan bu işleme masa üstü yayıncılık da denir. Sonrasında, yapılan çalışmanın film çıkışları alınır. Film, baskı için kullanılan kalıbı oluşturmak için kullanılır. Filmden sonra da prova alınabilir. Filmden alınan provaya anolog prova (Dupont firmasının Cromalin sisteminden dolayı sektörde “cromalin” adı ile bilinir) denmektedir. Analog provanın dışında baskıyı taklit eden yazıcılarla dijital prova da alınabilir.

Baskı

Film çıkışları alındıktan sonra alüminyum plakalar (kalıp) üzerine tasarımın görüntüsü çıkarılır. Kalıp çekme denilen bu işlem iki aşamada gerçekleşir: film kullanarak kontakt baskı yani pozlandırma ve banyo. Günümüzde tasarımlar bilgisayardan direk kalıba alınabilmekte, CTP adıyla anılan bu sistem ile film ve montaj işlemlerini ortadan kalkmaktadır. Kalıp çekildikten sonra baskıya geçilir.

Baskı sonrası

Baskı sonrasında selefon, lak gibi malzemelerle yüzey kaplama (laminasyon) uygulanabilir. Mücellithane makinaları kullanılarak da çok sayfalı ürünlerde katlama, harmanlama, iplik dikiş, tel dikiş gibi işlemler, kitap ve dergiler için kapak takarak ciltleme gibi, ambalajlar için kalıplı kesim gibi gibi işlemler uygulanabilir.

Mücellithane Nedir ?

Mücellithane, ciltleme işleminin yapıldığı yeri ifade eden terimdir. Basılı materyallerin kitap, katalog, dergi, veya ciltleme işlemine gerek duyulan her türlü araç gerecin istenilen ebatta ve şekilde makine yardımı veya el yordamı ile okunmaya hazır hale gelmeden önceki son aşamadan geçtiği yerdir.

Matbaacılıkta baskı sonrası diye de adlandırılır.

Web Sitesi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1- Neden web sitesi yaptırmalıyız ?

Web sitesi yaptırmanız, firmanızın bilinirliğini ve ticaret hacmini arttırma noktasında kilit rol oynar. Web sitesine sahip olan firmalar hem itibar anlamında hem de müşteri potansiyelini arttırma yolunda önemli bir adım atmış olur. Firmalar web siteleri sayesinde hedef kitlelerine daha iyi bir tanıtım imkanı sunarken, ürünlerini veya hizmetlerini web sitelerinde rahatlıkla sergileyebilirler.

Web sitesine sahip olmak, internet dünyasına açılmak dolayısı ile de tüm dünyaya hitap edebilmek demektir. Eğer büyük hayaller ile yaşıyorsanız iş dünyası için kesinlikle sağlam bir web sitesine sahip olmanız gerekmektedir.

2-Web sitesi yaptırırken hangi hususlara dikkat edilmeli ?

-Mobil uyumlu (Responsive) olmasına,
– Özgün tasarım kullanılmasına,
-Tasarımın sektöre yatkın olmasına,
– Hazırlanan içeriklerin amacına hizmet etmesine,
– Müşteri deneyimi açısından kolay olmasına dikkat edilmelidir.

Bu özelliklerin yanında web tasarım yaptırırken kullanıcı deneyimi kavramlarına özellikle dikkat edilmelidir. Kullanıcı deneyimi kavramından kastımızı örnekle açıklamak gerekirse, ilaçlama firması olduğumuzu varsayarsak telefon numarası veya iletişim bilgilerin hemen gözükmesi gerekecektir. Eğer bir e-ticaret firmasıysak da ürünlerimizin kolayca ulaşılabilir olması gerekir. Web tasarım yaptırırken bu tür kavramlara özellikle dikkat etmemiz şarttır.

3-Neden bir web tasarım firması ile çalışılmalı ?

Yaptıracağınız web sitesinin daha özgün, etkili ve anlaşılabilir olması için bir web tasarım firması ile çalışmanız gerekir. Web tasarım firmaları ile çalışmak size ufkunuzu vizyonunu genişletme imkanı da sunar. Çünkü internet dünyası için tecrübeli olan web tasarım firmaları sizler için değişik fırsatları sunabilir. Bu tür etmenlerin yanında profesyonel tasarım ile hazırladığınız web siteleri hem dönüşüm oranlarını hem de ulaşacağınız kişi sayısını arttırabilir. İşte bu sebeple iyi bir web tasarım firması ile çalışmak iyi bir internet pazarlaması elde etmeniz anlamına gelecektir.4- Web sitenizin olması size ne gibi yararlar sağlar ?

– Ticaret hacminizi internete de taşımış olursunuz.
– Firmanızın itibarı ve bilinirliği artar.
– Hedef kitleniz genişler.

Size dünya vizyonu ve geniş müşteri portföyü sunabilen web dünyasında sizleri bekleyen pek çok fırsat var. İnternet dünyasında bu fırsatları değerlendirebilmek için öncelikle iyi bir web sitenizin olması ise şart. Daha fazla kişiye ulaşmak ve kendinizi daha iyi anlatabilmek için kesinlik iyi bir web sitesinize sahip olmalısınız.

5- Web sitesi tasarımları nasıl olmalı ?

– Özgün,
-Dinamik,
-Müşteri deneyimi gözetilerek tasarlanmış,
– Anlaşılabilir olmalıdır.

Bu tür etmenlerin yanında web sitesi tasarımları sektörden sektöre, hedef kitleden hedef kitleye değişimler gösterebilmektedir. Örneğin bir çilingirin web sitesi ile bir sanayi kuruluşunun web sitesi tasarımı birbirinden oldukça farklı olacaktır. Bu sebeple genel anlamı ile web sitesi tasarımının kuralları olsa da her sektörün kendine göre ilkeleri olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

6- SEO faaliyetleri web sitenizin bilinirliğini nasıl etkiler ?

SEO faaliyetleri, sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayarak marka ve site farkındalığınızı arttırır. Seo, müşterilerinizi sizin ayağınıza getirir, daha fazla müşteriye kolayca ulaşabilmenize olanak tanır. Web sitenize daha çok girer, daha çok kişi sitenizi inceler ve daha çok kişi size müşteri olarak geri dönüş yapar. Seo faaliyetleri ile birlikte işlerinizi büyütebilir, hayal ettiğiniz noktalara çok daha kolay biçimde gelebilirsiniz.

7- SEO çalışması yaparken nelere dikkat edilmeli ?

Anahtar kelimelerin kullanımına ve kullanılma sıklığına, backlink verilme sıklığına, hazırlanan içeriğin anlamlı olmasına dikkat edilmelidir. Seo 200 kritere dayanan son derece kompleks bir kavramdır. Seo yapabilmek ve Seo uygulamaları ile yükselmek, profesyonel bir destek alarak yapmanız gereken bir hizmettir. Fakat genel olarak açıklamak gerekirse diğer sitelerden alacağınız backlinkler, oluşturduğunuz içerikler ve sayfa yapısı Google gibi arama motorlarında yükselmenizi sağlayan etmenlerdendir.

8- İyi bir web tasarım ve başarılı bir SEO çalışması firmanıza ne gibi yararlar sağlar ?

Sitenizin iyi tasarlanmış olması, olası ve mevcut müşterilerinizin algısını olumlu yönde etkiler. Hem itibar hem de ticaret anlamında size yararları olur. SEO faaliyetleri ise yaptırdığınız web sitesinin bilinirliğini arttırır. Doğru internet stratejisi oluştururken, güzel bir web sitesi ile sağlam bir Seo planlanır. Seo ile sitenize insanları çekerken, web tasarım ile de sitenize gelen insanlara güzel bir tasarım göstermek isteriz. Bu etmenlerden biri olmassa diğeri öksüz kalır. Bu nedenle internet dünyasında güçlü olmak istiyorsak, web sitemizin son derece kullanıcı dostu olmasının yanında Seo uygulamalarımızın da profesyonel biçimde yapılması gerekir.

9- Web sitesindeki içeriklerin hazırlanmasında nelere dikkat edilmeli ?

Hazırlanan içerikler ürününüzü ya da hizmetinizi kısa ve öz bir şekilde tanıtmalı. Karmaşık tanımlardan ve görsellerden kaçınılmalıdır. İçeriklerin kullanıcıların için hazırlanması son derece önemli bir konudur. Çoğu internet firması içeriklerini arama motorlarında yükselmek için hazırlarken kullanıcıların ne bekledikleri ve istediklerini çok önemsemiyorlar. Bu nedenle kullanıcılar için hazırlanan içerikler daima avantajlı duruma geçiyor. Siz de web siteniz için içerik hazırlama yoluna gittiğinizde kullanıcılar için içerik hazırlamalı, bunun yanında videolar, ses dosyaları, sunumlar ile içeriğinizi desteklemelisiniz.

10- Web tasarım fiyatları neye göre değişir ?

Web tasarım firmasının kalitesine ve sizin ne istediğinize göre değişir. Tabi ki fiyat kavramını etkileyen birçok etmen vardır. Kaliteli bir web tasarım firması size belki 10.000 tl fiyatlar söylerken aynı işi yapan bir başka firma size 600 tl fiyat söyleyebilir. Bu sebeple web tasarım yaptırırken iyi bir fiyat aratırmasına girmeli, sağlam bir siteyi en uygun fiyatlara yapabilmenin yollarını aramalısınız. Eğer normal bir web sitesi hazırlayacak iseniz, fiyat aralığınız 600-1.000 tl arası olmalı, eğer bir e-ticaret sitesi hazırlayacaksanız fiyat aralığınız 1.000-1.500 lira arası olmalıdır. Bunun dışındaki fiyatlar ya size kalitesiz hizmet ya da fazla maliyet olarak geri dönüş yapacaktır. Fakat elbette ki web tasarım fiyatları için iyi bir araştırma yapmanız sizi tüm dertlerden kurtarabilir.

İçeriğimizi inceleyip okuduğunuz için teşekkür ederiz. İçeriğimizi videolaştırıp sizin için daha zevkli bir hale getirdik. Videomuzu da buradan rahatlıkla izleyebilirsiniz. İyi seyirler.