Sık Sorulan Sorular

Alan adı nedir?

Bir Web sitesinin İnternet'teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı Web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı dolphindizayn.com dur.

Alan adlarının özellikleri nelerdir?

Alan adlarını (domain) ömür boyu satın alamazsınız. Sadece kiralayabilirsiniz, bu kiralama işlemi ingilizce “register” ve Türkçe “Alan Adı Kaydı” ya da kayıt ettirmek gibi terimlerle ifade edilmektedir. Kullanıcıların büyük bir kısmı (Yaklaşık %70) alan adlarının(domain) kirasını yıllık yenilemektedir. Kiralama döngüsünü 5 ya da 10 yıllık şeklinde de yapabilirsiniz. Hatta en az 3 yıl ve üzeri sürelerle kiralarsanız Google arama sonuçlarında biraz daha üst sıralarda çıkma ihtimaliniz söz konusu olabilir, çünkü Google uzun döngülerle (5-10 Yıl) kiralanan alan adı sahiplerini “Bu kişi geleceğe yatırım yapan müteşebbis ve güvenilir bir şahsiyet, geçici bir firma değil” diyerek değerlendirmektedir.

Alan adının seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?

1. Konu belirleyin.

Öncelikle açacağınız sitenin konusunu belirleyin. Örneğin yemek tariflerini paylaşacağınız bir web sitesi yapmayı düşünüyorsanız ve arama motorlarında da yemek tarifleri kelimesinde çıkmak istiyorsanız alan adının içerisinde yemek tarifleri kelimeleri geçmelidir. Alan adı seçerken yaratıcı olun ve akıllıca davranın. Bu sizi arama motorlarında üste çıkaracaktır.

 2. Alan adınız kısa ve akılda kalıcı olsun.

Kullanıcıların tekrar siteye girmesi için akılda kalması çok önemlidir. Bu da alan adının kısa olması ve yaratıcı olmasından geçer. Kısa ve öz olsun. Mümkünse 13-15 karakteri geçmesin.

3. Gerekmedikçe – kullanmayın.

Alan adı alırken tire (-) kullanmamaya çalışın. Bitişik olması daha sağlıklı olacaktır.

4. Anahtar kelime analizi yapın.

Google arama trendlerini kullanın: Google arama trendlerine kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri yazarak ne kadar arama hacmine sahip olduğunu görebilirsiniz.
Google tahminlerinden yararlanın: Google arama motoruna anahtar kelime yazmaya başladığınızda arama kutusunun hemen altında çok aranan tahminleri gösterecektir. Bunları dikkate alın.

5. Uzantı seçimini doğru yapın.

Genelde domain seçimi yaparken.com uzantı seçilir. Bunun sebebi de markalaşmaya çalışıyorsunuz ve bazı kullanıcılar sitelere girerken CTRL + Enter ile otomatik domain uzantısı doldurmayı kullanıyor. Siz.ne .org gibi farklı uzantılarla açtığınızda doğal olarak sıkıntı çıkacaktır.

Eğer yerel, ulusal bir şirket veya kurum iseniz .com uzantı ilk tercihiniz olabilir. Ancak daha farklı işler yapmak istiyorsanız çok değişik uzantılar ile de markalaşabilirsiniz. Özellikle sonyıllarda alışık olmadığımız uzantılar ile adından sıkça bahsettiğimiz girişimler mevcuttur. Son dönemde .io, .co, .me gibi uzantılara sahip bir çok girişim ciddi değerlemeler ile yatırım almakta ve büyümekte olan markalar olarak yola devam etmektedirler.

.COM.TR alan adının alınması için gereken belgeler nelerdir?

COM.TR ,Gerçek ve tüzel kişilerin, esas olarak ticari amaçlı kullanımlarına yönelik alt alan adıdır. Com.tr uzantılı domain satın alabilmeniz için almak istediğiniz isim ile ticari ünvanınızın aynı olması gerekir. Satın almak istediğiniz ismi resmi belgelerle ile desteklemek zorundasınız.

 Talep edilen tüm domain adları (alan adı) beyan edilecek belgedeki unvan ile birebir aynı olmalıdır. Tahsis edilecek alan adları için ilgili kuruluşca “.tr” alan adı yönetimine iletilen belgeler değerlendirilirken; ilgili belgede yer alan marka, ticaret ünvanı vb.’ nin “ayırt edici” ve “esas unsurunu oluşturan ibareler esas alınır.İlgili ünvan veya markanın yardımcı unsurunu oluşturan ve faaliyet alanı yada sektörü vb. Tanımlayan unsurlar esas unsur olarak değerlendirilmez.

Örneğin; “ÖRNEK Tekstil Yatırım İthalat İhracat Sanayi Ticaret A.Ş.” ayırt edici ve esas unsuru oluşturan “ornek.com.tr” ya da “ornektekstil.com.tr” alan adını alabilir. “tekstil.com.tr”, “ithalat.com.tr”, “ihracat.com.tr”, “ticaret.com.tr” alan adlarını alamaz.

Vergi levhası kesinlikle belge olarak kabul edilmemektedir.

LTD ve A.Ş, Şahıs İşletmeleri; Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe) iletilmelidir,

 • Ticaret odasından alınmış olan "Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", "Oda Sicil Kayıt Sureti" ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı. Faaliyet belgeleri son altı (6) ay için alınmış olmalıdır.
 • Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Odası'ndan alınmış olan "Sicil Tasdiknamesi" ya da "Ticari Sicil Gazetesi”

Not: Alan adı tahsis formu haricindeki belgelerden bir tanesi yeterlidir.

Marka Tescil Sahipleri;
Şahıs olarak COM.TR domain satın almak istiyorsanız yada firma ünvanınız almak istediginiz domain ile uyumlu degil ise almak istediginiz ismin marka tescilini yaptıra bilir ve COM.TR domaini almak için marka tescil başvurunuzun sonuçlanmasını beklemeden ,marka başvuru belgenizle beraber 1-2 gün içerisinde COM.TR domaininizi tescil ettire bilirsiniz.

 • Marka tesciliniz var ise aşagıdaki evrakları göndermeniz gerekmektedir.

Marka tescil Belgesi Sahipleri, 
a) Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe), 
b) Türk Patent Enstitüsü'nden alınmış "Marka Tescil Belgesi" ya da "Marka Başvuru Belgesi" 
c) Kesinlikle talep edilen Domain adı marka tescil belgesindeki isimle birebir aynı olmalıdır. 
d) Marka Sahibi şahıs ise kimlik fotokopisi. 
e) Eğer Marka üzerinde herhangi bir devir işlemi yapılmış ise Türk Patent Enstitüsünden alınmış Marka Devir sözleşmesi iletilmelidir. 
 f) Marka tescil belgesi birden fazla şahıs adına ise herbir şahsın kimlik fotokopisi ve dilekçede imzalı ile ismi yer almalıdır.

Site alanı (hosting) alırken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Hosting (web barındırma alanı) web sitenizin yayını için kullandığınız alandır. Bir domain (alan adı) satın aldıktan sonra, web sitenizi bu domain altında yayınlamak, ayrıca email kullanmak için bir hosting satın almanız gerekiyor.

Hosting alırken çok farklı fiyatlarla karşılaşmışsınızdır. A firmasında 40 TL'ye Sınırsız Hosting! verirken, B firmasında500 MB kapasiteli hosting 200 TL ye satmasını nasıl açıklarsınız?

Öncelikle hosting fiyatlarının nasıl belirlendiğine bakalım.

 A firması Yıllık 10.000 TL'ye kiraladığı sunucuda 500 hosting barındırır ve sunucu kaynaklarını bu 500 hosting arasında paylaştırırken, B firması da aynı özelliklerdeki ve aynı fiyatla kiraladığı sunucuda 100 hosting barındırır. Dolayısıyla A firmasının hosting maliyeti 20 TL, B firmasının hosting maliyeti 100 TL olacaktır.

A firması sistem kaynaklarını 500 hosting arasında paylaştırırken, B firması sunucu sistem kaynaklarını 100 hosting arasında paylaştıracaktır.

Yani bir diğer deyişle B firmasının hosting fiyatları yüksek olacak, ancak hosting hızı, A firmasının teorik olarak 5 katı olacaktır. Bu da sayfa yükleme hızı, veritabanına ulaşma hızı, disk yazma okuma hızı gibi etkenlerle sitenizin hızına yansıyacaktır.

Web alanının yüksek oluşu hosting hızında etkilimidir? 

Değildir. Web alanı dosya saklama boyutunuzla ilgilidir. Sunucu hosting hızında etkili değildir. Hosting alanınızın hızını etkileyen faktör, sunucunuzdaki hosting başına düşen sistem kaynaklarıyla (Ram, CPU) doğru orantılıdır. 

Zaten ucuz hosting satan firmalar sayfalarında küçük puntolarla şu cümleyi yazarlar "Sistem kaynaklarının %25’ini ya da daha fazlasını 90 saniyeden uzun süre kullanılamaz." Bu da, joomla, wordpress gibi veritabanı kullanan sitelerin deyim yerindeyse "kağnı gibi" çalışmasına yol açar.

Hosting alanını nasıl seçmelisiniz?

Disk kapasitesi: Toplam dosya boyutunuzun 3 katı bir disk kapasitesi yeterli olacaktır (1 asıl, 2 yedek tutulduğunu varsayarsak). Sitelerin %95'i için 1 GB kapasiteli bir disk alanı yeterlidir. (sınırsız disk alanı sadece göz boyamak için kullanılan bir terimdir. Hiç bir sistemde sınırsız bir disk alanı olmaz!)

Email: Şirketinizde kaç email kullanacaksanız buna en yakın email paketi içerek hosting sizin için yeterlidir. Email sayısının çok olmasının size ekstra bir katkısı olmaz. Ancak email kotası önemlidir. İletilerinizin bir kopyasını sunucuda bırakıyor ve şirket dışında webmail kullanarak maillerinize bakıyorsanız, email kotasının minimum 2GB olması gerekir. Ancak webmail kullanmıyor ve maillerinizin Outlook gibi programlarla bilgisayarınıza indiriyorsanız 500 MB email kotası sizin için yeterli olacaktır.

Sunucu işlemci paylaşımı: İşlemci paylaşımı web sayfanızın çalışma ve yükleme hızını doğrudan etkiler. İşlemci hızı kısıtlanıyorsa, sunucunun yoğun kullanıldığı zamanlarda sayfa yüklemeniz yavaşlayacaktır. İşlemci kısıtlaması olmayan sunucuları tercih etmelisiniz. (Sunucu başına daha az sayıda hosting barındıran firmalarda bu kısıtlama olmaz. Yukarıdaki örnekte B firması)

Sunucu RAM boyutu: Ram kısıtlaması web sayfanızın yükleme hızını doğrudan etkiler. (Sunucu başına daha az sayıda hosting barındıran firmalarda genellikle bu kısıtlama olmaz. Örn. B firması)

Hosting paketinizdeki diğer özellikler web sitenizin yazılımıyla ilgilidir. Örnek verecek olursak, Joomla, Wordpress gibi PHP ve mysql kullanan bir içerik yönetim sistemi kullanacaksanız Linux sunucu kullanmalısınız. Sitenizi ASP, .NET ile yapacaksanız Windows sunucular seçmelisiniz. Statik HTML site kullanacaksanız, Windows yada Linux farketmez, ikisinden birini kullanabilirsiniz.

İnternet sitesi nedir?

İnternet sitesi bir iletişim ortamıdır.

Radyo, televizyon, gazete, dergi, kitap, telefon, faks gibi iletişim araçlarının herbirine veya tümüne alternatif ya da tamamlayıcı olabilir.

İnternet sitesi kullanım alanına göre; eğlence alanı, video - müzik portalı, haber aracı, kartvizit, broşür, faks, telefon, tv, canlı yayın aracı, form - bilgi yollama aracı, dosya transfer aracı, hesaplayıcı, çevirici, satış alanı, değişim alanı, vitrin , mağaza,  muhasebe defteri, banka şubesi, sohbet odası, ziyaretçi defteri, emlak ofisi, gezi aracı, uzaya açılan bir kapı, harita, resim - video düzenleyicisi, ofis araçları ve daha birçok şeydir. İnternet sitelerinin sınırları hayal gücümüzle sınırlı olabilir.

Çağımızın olmazsa olmazıdır. Günümüzde başka hiçbir iletişim aracı internet sitelerinin yaptığı ve yapabileceği işleri bir arada yapamaz. Bir internet sitesinin izleme işlemini bilgisayarınızdan yapabileceğiniz gibi cep telefonunuzdan hatta televizyon gibi akıllı cihazlarınızdan da yapabilirsiniz.

İşin en güzel yanı ise internet sitesinin sağladığı tüm bu özellikleri, alternatiflerine oranla çok uygun maliyetlerle sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak internet sitesi dünyanın her yerinden, her saatte, zaman dilimi fark etmeksizin size ve işinize ulaşım sağlayacak en etkili iletişim aracıdır.

İnternet sitesi hazırlarken müşterinin hazırlaması gereken içerik ögeleri nelerdir?

Öncelikle firmanın internet sitesinin amacına göre hazırlanmış özgün içerikleri olması gerekir. Farklı firmaların içeriklerinin kopyalanması firmanız açısından dezavantaj oluşturacaktır. Genel olarak şunlar hazırlanmaktadır:

 • Logo, amblem
 • Kurumsal renkler
 • Kurumsal fontlar
 • Hakkımızda yazısı
 • Misyon
 • Vizyon
 • Belgeler
 • Ekip, kadro, kişi listesi (görsel ve yazınsal içerikler)
 • Hizmetler (ayrıntılı şekilde görseller ve açıklayıcı ve özgün metinler)
 • Referanslar(ayrıntılı şekilde görseller ve açıklayıcı ve özgün metinler)
 •  İletişim ve adres bilgileri
 • Formlar (iş başvuru formları. Fiyat teklif formu vb.)
 • E-mail adresleri
 • Çözüm ortakları
 • Firma hakkındaki yorumlar
 • Firma sahibi mesajı
 • Bilgi sayfaları (kalite politikalarımız, hizmet politikalarımız, sık sıkça sorulan sorular vb.)
 • Ürünler  (ayrıntılı şekilde görseller ve açıklayıcı ve özgün metinler)
 • Galeri

Web Sitesinin yanında ek hizmetler nelerdir?

Sosyal medya yönetimi

Arama optimizasyonu

Fotoğraf çekimi

İnternet sitesi içerik oluşturma

 SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ

Hedef Kitle Belirleme: Öncelikle yapmanız gereken ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemek olmalı. Hedef kitlenizin cinsiyetini, yaş aralığını, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandıklarını bilmelisiniz. Böylelikle sosyal medya paylaşımlarınızla hedef kitlenizi mutlu edebilirsiniz. Aynı zamanda hedef kitlenizi özel hissettirerek de bu mutluluğu sağlayabilirsiniz. Hedef kitlenizi özel hissettirebilmek adına doğum günlerini kutlayabilir, sorular sorabilir ve özel indirimler yapabilirsiniz.

 İçerik Yönetimi: Etkin bir sosyal medya yönetimiyle arama motorlarında iyi bir aşama kaydetmek istiyorsanız markanıza ait olan algınızı güçlendirmeniz gerekiyor demektir. Bunu en iyi şekilde nasıl yaparım diyorsanız içerik yönetiminden vazgeçmemelisiniz. İçerik yönetimi, sosyal medya yönetmenin en önemli unsurlarından biridir. Sosyal medya paylaşımlarında kullanacağınızın dilin anlaşılır olmasına ve hedef kitlenize fayda sağlayan içerikler olmasına özen gösterin. Böylelikle hedef kitlenizle aranızdaki iletişimin güçlü kalmasını sağlayacaksınız.

 Diyalog Yönetimi: Müşteri ilişkileri yönetiminin dijital çağdaki ismi diyalog yönetimidir. Diyalog yönetiminin kullanılmasındaki amaç; hedef kitle ve marka arasında uzun süreli sadakat yaratmaktır. Bu yönetimi yaparken, sosyal medya takipçilerinizi kategorilendirmeli ve her kategorideki bireyin marka ile arasındaki ilişkiyi kavramalısınız. Böylelikle ne tür paylaşımlardan hoşlandıklarını kolayca anlayabilirsiniz.

 Rakip Analizi: Sosyal medya yönetiminde diğer bir önemli unsur rakiplerinizin nasıl paylaşım yaptıklarıdır. Bu paylaşımları incelerken nasıl bir dil kullandıklarına, hangi sosyal medya sayfalarını takip ettiklerine dikkat etmelisiniz.

 Reklam Yönetimi: Gün geçtikçe internet üzerinden verilen reklamların sayıları artış göstermektedir. İnternet reklamlarını tercih eden markaların sayılarının artmasıyla da reklam yönetimi, sosyal medya yönetmenin kalbi olmuştur diyebiliriz. Markalar açısından maliyetli bir iş gibi görünse de geleneksel medya yöntemlerine göre oldukça düşük fiyattadır. Doğru bir biçimde yapılan reklam çalışmaları ile markanın ulaştığı hedef kitle çözümlenebilir ve ne kadar doğru bir yönde ilerlenildiği üzerinde düşünülebilir.

 Analytics: Sosyal medyada yapılan paylaşımların analizleri de bir o kadar önemlidir. Bu analizler sayesinde oluşturulan strateji yanlışsa değiştirilebilir, doğruysa geliştirilebilir. Arama motoru reklamları istenen birçok bilgiyi sunuyor ancak Facebook ve Twitter veri konusunda pek çok yerde yetersiz kalabiliyor. Böyle bir durumda sosyal medya yönetimi yapan ajanslardan destek almak markaların yararına olacaktır.

 

ARAMA OPTİMİZASYONU

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO-Search Engine Optimization) sitelerin içerikleri ile ilgili konularda, Arama Motorlarında yapılan aramalar sonucunda siteye ziyaretçi akışını sağlayan ve üst sıralamalarda görünecek Web sayfaları oluşturma sürecidir. Sitelerde yapılan değişiklikler ve güncellemeler sonucu, Arama Motorları ve Web Kataloglarında içeriğe uygun olarak, sıralamalarda öncelik elde etmek için kullanılır. Arama Motorları, İnternet sitelerinin bulunmasına ve bu siteleri kullanıcıyla buluşturmasına katkıda bulunur. Tüm ülkelerin istatistik bilgilerine göre en çok tıklanan sayfalar arama motorlarıdır. Bunların başında Google, Yahoo ve MSN geliyor. Genel olarak bakıldığında tüm büyük arama motorları aynı mantık üzerinden çalışıyor.

Arama Motorları nasıl çalışır?

Arama motorları çok kuvvetli işlem gücüne sahip bilgisayarlarda çalışan özel programlardır. Bu programlar bilgisayarlar üzerinde çalışır ama bunlar bilinen bilgisayarlar gibi değildir. Çok daha gelişmiş donanımları vardır, bağlantıları çok hızlıdır, daha büyük sabit disklere sahiptirler, çok büyük verileri depolayabilirler, çok büyük bellekleri vardır, çoğunlukla da birden fazla işlemciye sahiptiler. Bu bilgisayarlar birbirlerine bağlanarak üzerlerine düşen yükü paylaşırlar. Mesela Google da 800 civarında bilgisayarın birbirine bağlı olduğu tahmin ediliyor. Çünkü binlerce insan aynı anda arama yapabiliyor, bu yükün altından kalkmak hiç de kolay olmasa gerek. Arama şu aşamalarla olur; Arama motoruna aratacağımız kelimeyi uygun kısma yazdıktan sonra search (ara) düğmesine tıklarız ve karşımıza sayfalar dolusu web adresi çıkar. Peki, bu web adresleri nereden nasıl bulunuyor?

Arama düğmesine tıkladığımızda arama motoru kendi veri tabanındaki bilgileri tarar, İnternet üzerinde arama yapmaz. Peki, bu veri tabanına milyonlarca web adresi nasıl giriliyor? Yapılan bir araştırmaya göre bir insan, ömrünün sonuna kadar her saniye bir web sayfası açıp kapasa yine de İnternet’teki bütün sayfaları dolaşamadığı düşünülürse bunu birkaç insanın oturup yapması imkansızdır. Veri tabanının doldurulması spider, crawlers, robots olarak bilinen yazılımlar tarafından gerçekleştirilir. Spider yazılımlarının bir parçası olan indeksleme mekanizması, depolama işini yapar ve web sitelerin tüm sayfalarını içeriklerine göre veri tabanına kaydederler. Spider indeksleme işlemini şöyle gerçekleştirir; aynı bir kullanıcı gibi web adresini sunuculardan talep eder. Sayfada bulunan linkleride ziyaret eder. Bu işlemi bütün sayfalar için yapar ve web sitesi tüm sayfaları birlikte arama motorunun kendi veritabanına işlenir. Spider eğer talep ettiği web sayfasından yanıt alamazsa veri tabanından bu sayfayı siler. Örümcekler arama motorları yazılımcıları tarafından sürekli geliştirilir.

 

KURUMSAL FOTOĞRAF ÇEKİMİ

Kurumsal Fotoğrafçılık

Kurumsal fotoğrafçılığı olay fotoğrafçılığı ve insan "ceo portre" olarak özetleyebiliriz. Olay fotoğrafçılığını içine giren branşlar; Konferanslar, doğum günü partileri, yılbaşı partileri, resepsiyonlar, satış etkinlikleri, sportif organizasyonlar gibi kurumsal etkinlikleri olarak sıralayabiliriz. Bu organizasyonlara katılan tüm çalışanlar, konuşmacılar ve misafirler fotoğraflanarak en iyi sonuç elde edilir. Kurumsal portre fotoğrafçılığı ise (ceo portresi) web siteleri, dergiler ve diğer yayın gruplarını hedef alınarak gerçekleştirilir. Kurumsal çalışanları en doğal oldukları yerde yani çalışma ortamında fotoğraflamak temel amaç olacaktır. İstekler doğrultusunda stüdyo çekimlerine de yönelebilinir.

 

Kurumsal Fotoğrafçılık Temel Prensipleri

Gerçekten sorumluluk ve dikkat isteyen bir çekim tekniğidir. Çekimin içeriğini öğrendikten sonra eğer doğru ekipmanlara sahip değilseniz kesinlikle o çekimi kabul etmemenizi öneririm. Teknik ekipman bu çekimler için vazgeçilmez bir unsurdur. Kurumsal çekimlerde her zaman istediğiniz ışık kalitesini bulamayabilirsiniz. Çok sayıda düşük ışıklı ortamda çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Işığın sınırlı oldu bu tip karanlık ortamlarda harici flaş bizdeki adı ile tepe flaş'ı mutlaka yanımızda bulundurmamız gerekir. Bunun yanında elbette çekim teknikleri hakkında azami bilginiz olması da şarttır.

 

Kurumsal Fotoğrafçılık Temel İpuçları

a)  Mutlaka ama mutlaka bu tip organizasyonların çekimlerinde sizleri rahat ettirecek ama aynı anlamda sizi şık gösterecek kıyafetleri tercih edin. 400-500 kişilik bir etkinliğin içinde bulabilirsiniz kendinizi. Tüm konuklar takım elbiseler, şık smokinler ve muhteşem gece elbiseleri ile çıkabilir karşınıza. Siz orada bir kot pantolon bir tişört ile çok sıradan ve o organizasyona saygı duymayan bir fotoğrafçı olarak gözükebilirsiniz.

b) Çekimin bir gün öncesinden ya da çekimin en az 2 saat öncesinde organizasyon yerinde olun. Mekanı mutlaka keşfedin ve aydınlatma koşularını analiz edin. Eğer bunun için hiç fırsatınız olmaz ise organizasyon sahipleri veya organizasyonun düzenleneceği yerdeki kişilere ulaşarak mümkün olduğunca bilgi alın.

c) Çekim öncesinde organizasyonda konuşmacı olacak kişiler ile ilgili mutlaka organizatörden doğru brief almak gereklidir. Bu sayede önem arz eden konuşmacı veya kişilerin fotoğraflarına daha da ağırlık vermek gerekir.

d) Kendinizi her zaman görünmez adam olarak hissettirin. Görünmezi oynamak bu tip organizasyonlarda insanları rahatsız etmeden çekimlerinizi gerçekleştirmek sizler için her zaman avantaj sağlar.

e ) Teklif edilse bile bu tip etkinliklerde kesinlikle ama kesinlikle alkol almayın. Kimse sarhoş veya alkol kokan bir fotoğrafçı istemez. Tüm işleriniz bittikten sonra alkol almak ise sizin en tabi hakkınız.

f) Etkinlikte yemek yeme esnasında insanların çekimlerine ara verin. Sadece genel ortamı çekmeye özen gösterin. yemek yerken özellikle çiğneme esnasında biri sizi çekse sizde sanırım rahatsız olursunuz. Genel ortamı yansıtmak bu durumlarda en mantıklısıdır.

g) Etkinlik sırasında bir kişinin fotoğrafını çektiniz ve rahatsız olduğunu hissederseniz gülümseyin ve hemen kaçın yanından. Etkinlikteki bir kişi size ters bir laf ederse sakın diyaloğa girmeyin gülümseyin ve geçin daha sonrasında rahatsız olduysanız organizasyon sahiplerine bu durumu bildirin.

h) Sadece insanlarla sınırlı kalmayın etrafı çok iyi gözlemleyin. Bir pasta , bir içki masası bir süsleme sayesinde karelerinize farklı bir boyut katabilirsiniz.

 

İNTERNET SİTESİ İÇERİK OLUŞTURMA

Web sitelerinde verimliliğin sağlanabilmesi için başta Google olmak üzere arama motorlarındaki doğal (reklamlar harici) arama sıralamalarında başarılı sonuçlar elde etmek şarttır. Arama motorlarının, bu sıralamaları yaparken en önem verdiği konulardan biri web sitesinde yer alan yazılı içeriğin özgün olup olmadığıdır.

 

Bunu biraz açacak olursak;

 

Her geçen gün daha da büyüyen world wide web'in en büyük sorunlarından biri, web sitelerinde kullanılan yazılı içeriklerin, internet üzerinde aynı konuda yer alan diğer web sitelerinden kopyalanarak kullanılmasıdır. İnternet plagiarizmi olarak adlandırılabilecek bu davranış biçimi hem orijinal içeriği oluşturanların bilgi ve emeğine saygısızlıktır, hem de web'i günden güne aynı bilgilerin, aynı cümlelerle tekrar ettiği koca bir çöplüğe dönüştürmektedir. Gelişmiş sıralama algoritmalarına sahip olan arama motorları, özgün içeriğe sahip web sitelerini sıralamalarda üst sıralara yerleştirerek ödüllendirir, çalıntı içerik kullanan web sitelerini ziyaretçilerin kolay kolay ulaşamayacağı sıralamalara indirerek cezalandırır. Google, Şubat 2011'deki Panda kod adlı algoritma güncellemesi sonrası kopyala - yapıştır yaparak içerik kullanan siteleri cezalandırmaya başlamıştır.

 

Web sitesi içeriğinin zengin ve özgün olması, arama motorları kadar siteye gelen ziyaretçiler için de önemlidir ve site verimliliğine bu açıdan da katkı sağlar. Sonuçta web sitenize gelecek olan ziyaretçi, buraya sadece ve sadece sitenizin içeriği için gelmektedir.

 

Tüm bu nedenlerle bir web sitesinden verim almak isteniyor ise, hiç tartışmasız sitede özgün ve zengin içerik sunulmalıdır. Yeni bir web sitesi yaptırmak isteyen kurumların ise, çoğunlukla bu konudaki en büyük problemleri zamansızlık ve içeriği nasıl oluşturmaları gerektiğini bilmemeleridir. Zaten web sitesi sahiplerini kopyala - yapıştır içerik kullanmaya iten ana nedenler de bunlardır.

 

Dolphin Dizayn, bu konuda dileyen müşterilerine anahtar teslim çözüm sunarak, web siteleri için zengin ve özgün içerik oluşturma hizmeti verir. Bizim için öncelikli olan yaptığımız çalışmalardan müşterilerimizin verim almasıdır.

Ücret ödeme sistemi nasıldır?

Dolphin Dizayn olarak internet yapımızdaki ücret uygulamalarımız iş başlangıcı toplamı ödemenin %30’u alınır. Site tasarımı tamamlanıp yayına alınmadan önce kalan ödeme tamamlanıp site yayını açılır. (Ödemenin tamamı yapılmadığı sürece site yayına alınmaz.)

Ödeme seçenekleri;

Nakit ödeme

Kredi kartı

Nakit ödeme işleminde eğer ödeme iş başlarken peşin yapılırsa %10 indirim sağlanır. 

Matbaa

Bastırmak istediğim tasarım baskı kriterlerine uygun mu ?

Ofset baskıya gönderilecek bir tasarımda, tasarladığınız dosyanın renk kodu cmyk ve çözünürlüğü en az 300 dpı olmalıdır. Dosya uzantısı ise pdf veya tıff olmalıdır. Diğer işlerde özel bir yazı kullanılmışsa yazılar convert edilmelidir.

YORUM MATBAACILIK’tan ajans hizmeti alabilirmiyim ?

Evet ajans hizmeti alabilirsiniz. İstenen projenin özelliklerine göre fiyat teklifimiz hazırlanarak tarafınıza iletilir. Teklif onaylandıktan sonra gerekli materyaller (metin, görsel vb. ) müşterimizden teslim alınır ve istenen tasarımlar bitiş tarihine sadık kalınarak hazırlanır. Tasarımların onayını müteakip baskıları yapılır.

YORUM MATBAACILIK bünyesinde yer alan hizmetler nelerdir ?

Tasarım aşamasından bitmiş ürün noktasına dek çok geniş yelpazede ihtiyaçlarınıza cevap verilir.

Ofset baskı hazırlık aşamaları nelerdir ?

*Dosyanızın renk kodu cmyk ve çözünürlüğü en az 300 dpı olmalıdır.

* İnce siyah yazılar ve çizgiler tek renkten oluşmalı ve renkli zemin üzerindeyse overprint fonksiyonu aktif hale getirilmelidir.

* Kesim paylarına dikkat edilmelidir.

* Baskıya gönderilen dosyaların formatı pdf veya tiff olmalıdır.

* Yazılar convertlenmelidir.

* Çalışmalarda ekranda görülen renklerin baskıda doğrulukla çıkabilmesi için ; çalışmalar renk kalibrasyonu yapılmış bilgisayarlarda hazırlanmalıdır.

RGB Nedir?

RGB ; ( r ) red ( kırmızı ), ( g ) green ( yeşil ) ve ( b )blue ( mavi ) kelimelerinin kısaltılmasıdır. RGB modelinde bu üç rengin karışımından tüm renkler oluşur. Dijital kameralar, tarayıcılar ve monitörler bu renk modelini kullanılır.

CMYK Nedir?

CMYK; ( c ) cyan , ( m ) magenta , ( y ) yellow , ( b ) black , kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Bu renkler baskıda 4 temel renktir. Bunların dışında özel renk kullanılmak istenirse Pantone kataloglarından seçim yapılarak ek renkler elde edilebilir.

PANTONE Baskı Nedir?

PANTONE BASKI ; matbaacılıkta kullanılan bir renk sistemidir. Bu sistemi kullanarak dünyanın neresinde olsanız aynı sonucu elde edebilirsiniz. Pantone renkleri ayrıca katalog şeklinde basılmış halde bulunur. Katalogdan beğendiniz rengin altındaki kodu alıp hazırladığınız tasarımda basılmasını istediğiniz yerle ilişkilendirerek Pantone rengini kullanabilirsiniz.

Matbaacılığın Tarihi Nedir ?

Başlangıç: Doğu Asya

Matbaanın ilk kez kullanılması Uzakdoğu’da başlamıştır. İlk matbaa, ağaç oyma tekniği kullanarak, M.S. 593’te Çin’de kurulmuş, ilk basılı gazete de M.S. 700’de Pekin’de çıkmıştır. 8. yüzyılda Japonya’da baskı yapıldığı, İmparatoriçe Shotoko’nun Budizm’in kutsal metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle bastırdığı bilinmektedir. Bilinen en eski eksiksiz basma kitap olan Tianemmen ruloları Çin’de 868’de basılmıştır. İlk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı da 1040 yıllarında Pi Sheng adında bir Çinlinin porselenden harfler kullanarak denediği söylenmişti.

Batıya doğru yayılma

Tun-Huang mağarasındaki buluntular, matbaayı Çinlilerden alan Uygurların 9. yüzyıldan itibaren baskı yaptığını göstermektedir. Öte yandan, Çin’den mi geldiği yoksa bağımsız mı geliştirildiği bilinmese de, Mısır’da 4. yüzyıldan itibaren kumaş üzerine ağaç oyma kalıplarla baskı yapılmaktaydı. Aynı teknikle Arapça metinlerin basılması 9. ve 10 yüzyıllarda gene Mısır’da başlamıştır.

Avrupa ve modern matbaacılığın doğuşu

Avrupa’da ağaç oyma kumaş baskısını İslam dünyasından alarak başlamıştır. Özellikle 15. yüzyılda Avrupa’da matbaacılığın üssü olan Hollanda’da basım tekniği çok gelişmiştir. O dönemde hattatlarca yazılan ve hakkaklarca kazılan tahta kalıpların yanı sıra Harlem kentinde ilk kez tek tek harflerle baskı denemelerini 1430 yılında Lourens Janszoon Coster’in yaptığı sanılmaktadır.

Nihayet 1450’de Johannes Gutenberg, ortağı Fust ile birlikte Almanya’nın Mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini bulmuş ve matbaa uygulamıştır. Gutenberg’in üretimi, özellikle de 1455’de bastığı İncil, yüksek kalitesi ve ucuz fiyatıyla kısa sürede başarılı olmuş, yeni buluş Avrupa’dan başlayarak tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Daha sonra tipo baskı olarak adlandırdığımız bu matbaa tekniği sanayi devrimiyle doğan modern baskı makinalarının ve matbaacılık endüstrisinin temeli olmuş ve 20. yüzyıl sonlarına kadar gelmiştir.

Osmanlı Döneminde matbaacılığın doğuşu

Osmanlı İmparatorluğunun ilk matbaası daha 1493 yılında, İbrahim Müteferrika’dan 234 yıl önce, İspanyol göçmeni David ve Samuel İbn Nahmias Kardeşler tarafından kuruldu. İlk kitap, Yakup ben Asher’in Arba’ah Turim eseri 13 Aralık 1493’te basıldı. İtalik hurufatı, sayfa düzeni, folyo işaretleme tekniği, metin başının büyük harfle belirtilmesi gibi yenilikleri matbaa sanatına kazandıranlar da 1530’da İtalya yolu ile İstanbul’a gelip yerleşen Sonsino ailesidir.

Matbaacılıkta Kullanılan Teknikler Nelerdir ?

Baskı yüzeyinin düz tabaka ya da rulo kâğıt (rotatif) dışında, matbaacılıkta kullanılan temel baskı yöntemleri şunlardır:

• Ofset baskı

• Tipo baskı ya da yüksek baskı (günümüzde işlevini yitirmiştir)

• Tifdruk ve flekso baskı (ambalaj özellikle fotopolimer yüzeylerin baskısı)

• Serigrafi baskı (kâğıt, seramik, tekstil vb. yüzeyler)

• Anagram baskı

• Hologram

• Tampon

Ofset Baskı Nedir ?

Ofset baskı, 1904 yılında, Amerikalı Ira W. Rubel tarafından bulunmuş, genellikle (teneke ofset hariç) kâğıt yüzeyine baskıda kullanılan baskı tekniği. Günümüzde kitapların, gazetelerin, dergilerin, broşürlerin, faturaların, kartvizitlerin ve karton ambalajların basımında kullanılır.

Ofset ismi dilimize ingilizce de “OFF-SET” kelimesinden geçmiştir. Sırasıyla Mürekkebin endirek yolla kauçuk vasıtasıyla kağıda geçmesi demektir. Her türlü belli gramaja kadar kağıt nevi materyal üzerine baskı sonucu alması mümkündür.

Ofset Baskı Makinasının Kesiti

Ofset sistemi aslında taş baskı sistemine benzer, ancak kalıp üzerindeki yükseklik farklarından yararlanmaz. Kalıp yüzeyi düzdür. (Yüzey üzerinde çok küçük bir emülsiyon tabakası kalınlığı farkı vardır ancak bu kalınlık görüntü oluşturmada etkin değildir) Kalıp yüzeyinde emilsiyon olan yani basılacak alanlar ve emilsüyon olamayan basılmayacak alanlar vardır. İş olan yani basılacak alanlar emilsüyon tabakasıyla kaplıdır. İş olmayan alanlarda ise emilsüyon tabakası yoktur. İş olan yerler mürekkebi, iş olmayan yerler ise gren çukuru denilen mikrometrik gözenekler ile suyu tutar. Burada su ve mürekkebin birbirine karışmaması prensibinden faydalanılır. Böylelikle iş olan yerlerde bulunan mürekkep baskıyı gerçekleştirir. Diğer boş alanlarda gren çukurları su ile dolu olduğu için mürekkebi iter ve o bölgeler baskı uygulayamaz.

Kalıp hazırlama

Günümüzde artık kalıp aşamasında ara eleman olan film ve aydınger kalkmış ve dolaysız olan bilgisayardan kalıba pozlandırma Computer to Plate (CTP) tekniği kullanılmaktadır.

Ofset baskı için kalıp hazırlamanın temel mantığı, baskı yapılacak alanların görüntüsünün kalıp üzerine aktarılmasıdır. Filim kullanılan sistemlerde: Bu işlem için kullanılan filmde basılacak alanlar ışığı geçirmeyecek şekildedir. Baskı sırasında mürekkep tutmayacak alanlar ise şeffaftır ve pozlama ile ışığa maruz kalırlar. Alüminyum kalıpta ışıktan etkilenen alanlar çürüyerek banyo sırasında atılırlar. Bu alanlarda suyu tutan gözenekler (gren çukurları) açılır.

Ofset Baskı sisteminde suyun boş alanlarda tutunmasının nedeni; bu bölgelerin üzerinde suyu tutan mikro gözeneklerin olmasıdır. Mürekkebin tutunduğu alanlar ise son derece düzdür ve bu yüzeyde su tutunamaz.

Ofset baskı sisteminde üç silindir vardır. Bunlar kalıp silindiri, Blanket silindiri ve Baskı silindiridir. Kalıp kazanın üzerinde kalıp bulunur. Kalıp döndükçe mürekkep ve nemlendirme merdaneleriyle temas eder. Kalıp üzerinde görüntü düzdür. Blanket merdanesi üzerinde esnek kauçuk bulunur. Baskı, kalıbın baskı materyaline değil kauçuğun baskı materyaline temasıyla sağlanır. Kauçuk üzerinde görüntü terstir. Baskı materyali blanket ve baskı kazanları arasından geçer ve baskı gerçekleşir.

Tipo Baskı Nedir ?

Tipo baskı metal harflerle yapılan yüksek baskıya denir. Uzun ve zahmetli bir baskı hazırlık süreci gerektirir. Metal harflerin tek tek sayfa oluşturacak bir biçimde düzenlenmesi yöntemi kullanılır. Baskı hazırlık işlemi her ne kadar gelişim göstermiş olsa da günümüz masaüstü yayıncılık sisteminin sağladığı imkânlardan çok uzaktır. Tipo baskıda iki silindir bulunur. Bunlardan biri kalıp silindiri, diğeri baskı silindiridir. Direkt baskı sistemidir yani kalıp üzerindeki görüntü direkt baskı materyaline aktarılır. Kalıp üzerindeki yüksek kısımlar mürekkebi alırken, alçakta kalan kısımlar mürekkebi almaz. Yüksekte kalan kısımlar baskıyı gerçekleştirir. (Patates baskısına benzer) Kalıp üzerindeki görüntü terstir.

Günümüzde kullanımı önemli oranda bırakılmıştır. Ender olarak, kartvizit, fatura ve özel koleksiyon yayınların basımında kullanılır. Tipo baskı makinaları daha çok matbaacılığa; kesim, gofre, numaratör baskı, piliyaj-perforaj başka alanlarda hizmet eder.

Tifdruk Baskı Nedir ?

Tifdruk, matbaacılıkta kullanılan temel baskı tekniklerinden biridir. Almanca Tiefdruck (derin baskı) sözcüğünden gelmektedir. İngilizcede ise bu tekniğe Intaglio printmaking veya Rotogravure adı verilmektedir. Tifdruk tekniğini Türkçede en iyi karşılayan tanımlama ise çukur baskı tekniğidir.

Dünyada en yaygın baskı sistemi olan Ofset baskı sisteminin aksine, Tifdruk baskıda kabartma klişe yerine oyma klişe kullanılmaktadır. Mürekkep klişe üzerinde farklı derinliklerde oyulmuş deliklere doldurulduktan sonra baskı ortamına aktarılmaktadır. Yine ofset baskının aksine kıvamlı mürekkepler yerine akışkanlığı yüksek çabuk buharlaşan sıvı mürekkepler kullanılır.

Genelde bakır veya çinko silindirik klişeler üzerine açılan oyuklar hem çok küçük hem de farklı derinlikte oldukları için ofset baskıya oranla çok daha titiz ve temiz bir çalışma gerektirir. Çok özel kâğıtlar gerektirdiği için de daha masraflı bir tekniktir. Geçmişte kaliteli dergilerin, kumaş ve duvar kâğıtlarının basımında kullanılmıştı. Günümüzde posta pulları, bazı banknotlar ve hisse senetlerinin basımında kullanılmaktadır.

Tifdruk baskı sisteminin en önemli özelliği net, yumuşak ve her kopyası birbirinin tam benzeri baskılar vermesidir. Ayrıca kalitesini bozmadan yüksek tirajlı baskı yapabilmesi nedeniyle yoğun baskılarda tercih edilmektedir.

 

Klişe üzerinde oyuklar oluşturuluyor. Bu resimde kabaca gösterilen oyuklar mikroskobik boyutlarda olabilirler.

Klişe mürekkeple kaplanır.

Fazla mürekkep klişe üzerinden sıyrılır, sadece oyukların içinde mürekkep kalır.

Kağıt klişe üzerine konarak ağır bir silindirle preslenir.

Kağıt kaldırıldığında oyuklardaki mürekkep kağıda aktarılmış olur.

 

Serigrafi Baskı Nedir ?

Serigrafi, bir seri baskı yapma şeklidir. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşının foto film emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.

Serigrafi baskı her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır. Elektroniğin bel kemiğidir. Serigrafi sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda serigrafi endüstrinin olmazsa olmazları arasına girmiştir.

Modern Matbaacılıkta İş Akışı Nedir ?

Kısaca matbaacılık denilen karmaşık süreç, farklı teknolojilere ait çok sayıda işlemden oluşur. Uluslararası bir sektörel konsorsiyum olan cip4 tarafından hazırlanan JDF (Job Definition Format) iş tanımlama standardı kapsamında yüzden fazla işlem tanımlanmış, bunlar da geleneksel eğilime uygun olarak baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası şeklinde üç alt süreçte toplanmıştır.

Baskı öncesi

Öncelikle basılacak işin tasarımı yapılır. Bu aşamada yazıların ve fotoğrafların bilgisayara aktarılması gerekir. Bilgisayara aktarılan görsel öğeler mizanpaj yazılımında bir araya getirilerek baskıya uygun tasarım oluşturulur. Bilgisayar yardımıyla yapılan bu işleme masa üstü yayıncılık da denir. Sonrasında, yapılan çalışmanın film çıkışları alınır. Film, baskı için kullanılan kalıbı oluşturmak için kullanılır. Filmden sonra da prova alınabilir. Filmden alınan provaya anolog prova (Dupont firmasının Cromalin sisteminden dolayı sektörde “cromalin” adı ile bilinir) denmektedir. Analog provanın dışında baskıyı taklit eden yazıcılarla dijital prova da alınabilir.

Baskı

Film çıkışları alındıktan sonra alüminyum plakalar (kalıp) üzerine tasarımın görüntüsü çıkarılır. Kalıp çekme denilen bu işlem iki aşamada gerçekleşir: film kullanarak kontakt baskı yani pozlandırma ve banyo. Günümüzde tasarımlar bilgisayardan direk kalıba alınabilmekte, CTP adıyla anılan bu sistem ile film ve montaj işlemlerini ortadan kalkmaktadır. Kalıp çekildikten sonra baskıya geçilir.

Baskı sonrası

Baskı sonrasında selefon, lak gibi malzemelerle yüzey kaplama (laminasyon) uygulanabilir. Mücellithane makinaları kullanılarak da çok sayfalı ürünlerde katlama, harmanlama, iplik dikiş, tel dikiş gibi işlemler, kitap ve dergiler için kapak takarak ciltleme gibi, ambalajlar için kalıplı kesim gibi gibi işlemler uygulanabilir.

Mücellithane Nedir ?

Mücellithane, ciltleme işleminin yapıldığı yeri ifade eden terimdir. Basılı materyallerin kitap, katalog, dergi, veya ciltleme işlemine gerek duyulan her türlü araç gerecin istenilen ebatta ve şekilde makine yardımı veya el yordamı ile okunmaya hazır hale gelmeden önceki son aşamadan geçtiği yerdir.

Matbaacılıkta baskı sonrası diye de adlandırılır.

Web Sitesi İle İlgili Sık Sorulan Sorular

1- Neden web sitesi yaptırmalıyız ?

Web sitesi yaptırmanız, firmanızın bilinirliğini ve ticaret hacmini arttırma noktasında kilit rol oynar. Web sitesine sahip olan firmalar hem itibar anlamında hem de müşteri potansiyelini arttırma yolunda önemli bir adım atmış olur. Firmalar web siteleri sayesinde hedef kitlelerine daha iyi bir tanıtım imkanı sunarken, ürünlerini veya hizmetlerini web sitelerinde rahatlıkla sergileyebilirler.

Web sitesine sahip olmak, internet dünyasına açılmak dolayısı ile de tüm dünyaya hitap edebilmek demektir. Eğer büyük hayaller ile yaşıyorsanız iş dünyası için kesinlikle sağlam bir web sitesine sahip olmanız gerekmektedir.

2-Web sitesi yaptırırken hangi hususlara dikkat edilmeli ?

-Mobil uyumlu (Responsive) olmasına,
– Özgün tasarım kullanılmasına,
-Tasarımın sektöre yatkın olmasına,
– Hazırlanan içeriklerin amacına hizmet etmesine,
– Müşteri deneyimi açısından kolay olmasına dikkat edilmelidir.

Bu özelliklerin yanında web tasarım yaptırırken kullanıcı deneyimi kavramlarına özellikle dikkat edilmelidir. Kullanıcı deneyimi kavramından kastımızı örnekle açıklamak gerekirse, ilaçlama firması olduğumuzu varsayarsak telefon numarası veya iletişim bilgilerin hemen gözükmesi gerekecektir. Eğer bir e-ticaret firmasıysak da ürünlerimizin kolayca ulaşılabilir olması gerekir. Web tasarım yaptırırken bu tür kavramlara özellikle dikkat etmemiz şarttır.

3-Neden bir web tasarım firması ile çalışılmalı ?

Yaptıracağınız web sitesinin daha özgün, etkili ve anlaşılabilir olması için bir web tasarım firması ile çalışmanız gerekir. Web tasarım firmaları ile çalışmak size ufkunuzu vizyonunu genişletme imkanı da sunar. Çünkü internet dünyası için tecrübeli olan web tasarım firmaları sizler için değişik fırsatları sunabilir. Bu tür etmenlerin yanında profesyonel tasarım ile hazırladığınız web siteleri hem dönüşüm oranlarını hem de ulaşacağınız kişi sayısını arttırabilir. İşte bu sebeple iyi bir web tasarım firması ile çalışmak iyi bir internet pazarlaması elde etmeniz anlamına gelecektir.4- Web sitenizin olması size ne gibi yararlar sağlar ?

– Ticaret hacminizi internete de taşımış olursunuz.
– Firmanızın itibarı ve bilinirliği artar.
– Hedef kitleniz genişler.

Size dünya vizyonu ve geniş müşteri portföyü sunabilen web dünyasında sizleri bekleyen pek çok fırsat var. İnternet dünyasında bu fırsatları değerlendirebilmek için öncelikle iyi bir web sitenizin olması ise şart. Daha fazla kişiye ulaşmak ve kendinizi daha iyi anlatabilmek için kesinlik iyi bir web sitesinize sahip olmalısınız.

5- Web sitesi tasarımları nasıl olmalı ?

– Özgün,
-Dinamik,
-Müşteri deneyimi gözetilerek tasarlanmış,
– Anlaşılabilir olmalıdır.

Bu tür etmenlerin yanında web sitesi tasarımları sektörden sektöre, hedef kitleden hedef kitleye değişimler gösterebilmektedir. Örneğin bir çilingirin web sitesi ile bir sanayi kuruluşunun web sitesi tasarımı birbirinden oldukça farklı olacaktır. Bu sebeple genel anlamı ile web sitesi tasarımının kuralları olsa da her sektörün kendine göre ilkeleri olduğu kesinlikle unutulmamalıdır.

6- SEO faaliyetleri web sitenizin bilinirliğini nasıl etkiler ?

SEO faaliyetleri, sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayarak marka ve site farkındalığınızı arttırır. Seo, müşterilerinizi sizin ayağınıza getirir, daha fazla müşteriye kolayca ulaşabilmenize olanak tanır. Web sitenize daha çok girer, daha çok kişi sitenizi inceler ve daha çok kişi size müşteri olarak geri dönüş yapar. Seo faaliyetleri ile birlikte işlerinizi büyütebilir, hayal ettiğiniz noktalara çok daha kolay biçimde gelebilirsiniz.

7- SEO çalışması yaparken nelere dikkat edilmeli ?

Anahtar kelimelerin kullanımına ve kullanılma sıklığına, backlink verilme sıklığına, hazırlanan içeriğin anlamlı olmasına dikkat edilmelidir. Seo 200 kritere dayanan son derece kompleks bir kavramdır. Seo yapabilmek ve Seo uygulamaları ile yükselmek, profesyonel bir destek alarak yapmanız gereken bir hizmettir. Fakat genel olarak açıklamak gerekirse diğer sitelerden alacağınız backlinkler, oluşturduğunuz içerikler ve sayfa yapısı Google gibi arama motorlarında yükselmenizi sağlayan etmenlerdendir.

8- İyi bir web tasarım ve başarılı bir SEO çalışması firmanıza ne gibi yararlar sağlar ?

Sitenizin iyi tasarlanmış olması, olası ve mevcut müşterilerinizin algısını olumlu yönde etkiler. Hem itibar hem de ticaret anlamında size yararları olur. SEO faaliyetleri ise yaptırdığınız web sitesinin bilinirliğini arttırır. Doğru internet stratejisi oluştururken, güzel bir web sitesi ile sağlam bir Seo planlanır. Seo ile sitenize insanları çekerken, web tasarım ile de sitenize gelen insanlara güzel bir tasarım göstermek isteriz. Bu etmenlerden biri olmassa diğeri öksüz kalır. Bu nedenle internet dünyasında güçlü olmak istiyorsak, web sitemizin son derece kullanıcı dostu olmasının yanında Seo uygulamalarımızın da profesyonel biçimde yapılması gerekir.

9- Web sitesindeki içeriklerin hazırlanmasında nelere dikkat edilmeli ?

Hazırlanan içerikler ürününüzü ya da hizmetinizi kısa ve öz bir şekilde tanıtmalı. Karmaşık tanımlardan ve görsellerden kaçınılmalıdır. İçeriklerin kullanıcıların için hazırlanması son derece önemli bir konudur. Çoğu internet firması içeriklerini arama motorlarında yükselmek için hazırlarken kullanıcıların ne bekledikleri ve istediklerini çok önemsemiyorlar. Bu nedenle kullanıcılar için hazırlanan içerikler daima avantajlı duruma geçiyor. Siz de web siteniz için içerik hazırlama yoluna gittiğinizde kullanıcılar için içerik hazırlamalı, bunun yanında videolar, ses dosyaları, sunumlar ile içeriğinizi desteklemelisiniz.

10- Web tasarım fiyatları neye göre değişir ?

Web tasarım firmasının kalitesine ve sizin ne istediğinize göre değişir. Tabi ki fiyat kavramını etkileyen birçok etmen vardır. Kaliteli bir web tasarım firması size belki 10.000 tl fiyatlar söylerken aynı işi yapan bir başka firma size 600 tl fiyat söyleyebilir. Bu sebeple web tasarım yaptırırken iyi bir fiyat aratırmasına girmeli, sağlam bir siteyi en uygun fiyatlara yapabilmenin yollarını aramalısınız. Eğer normal bir web sitesi hazırlayacak iseniz, fiyat aralığınız 600-1.000 tl arası olmalı, eğer bir e-ticaret sitesi hazırlayacaksanız fiyat aralığınız 1.000-1.500 lira arası olmalıdır. Bunun dışındaki fiyatlar ya size kalitesiz hizmet ya da fazla maliyet olarak geri dönüş yapacaktır. Fakat elbette ki web tasarım fiyatları için iyi bir araştırma yapmanız sizi tüm dertlerden kurtarabilir.

İçeriğimizi inceleyip okuduğunuz için teşekkür ederiz. İçeriğimizi videolaştırıp sizin için daha zevkli bir hale getirdik. Videomuzu da buradan rahatlıkla izleyebilirsiniz. İyi seyirler.